Reset Filters

Robert Labossiere

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2000

Robert Montgomery

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2000

Robert Munroe

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2000

Robert Scarborough

Alumni

Programs: Telefilm Canada Features Comedy Lab

Years: 2010

Robert Sheridan

Alumni

Programs: Bell Media Prime Time TV Program

Years: 2001

Robert Swartz

Alumni

Programs: Film Program (Editors Lab), Short Dramatic Film Program

Years: 2003, 2004

Roberta Pazdro

Alumni

Programs: Producer Workshop

Years: 1992

Robin McKenna

Alumni

Programs: NBC Universal Multiplatform Matchmaking Program

Years: 2010

Robyn Polan

Alumni

Programs: IDEABOOST/Mind Pirate Production Lab

Years: 2014

Rodrigo Caballero

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2000

Roger Montgomery

Alumni

Programs: Producer Workshop

Years: 1993

Roma Khanna

Alumni

Programs: Producer Workshop

Years: 1993

Romeo Candido

Alumni

Programs: NBC Universal Multiplatform Matchmaking Program

Years: 2009

Ron Suter

Alumni

Programs: NBC Universal Multiplatform Matchmaking Program

Years: 2009

Ron Wild

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2010

Roney

Alumni

Programs: Film Program (Directors Lab)

Years: 2019

Roopa Chadha

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2001

Rory Kenny

Alumni

Programs: Film Program (Directors Lab)

Years: 2002

Rosa Laborde

Alumni

Programs: Bell Media Prime Time TV Program

Years: 2011

Rosalind Mills

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2011

Rosalynne (Suyin) Looui

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2004

Rosamund Owen

Alumni

Programs: Film Program (Directors Lab), Short Dramatic Film Program

Years: 1993, 1994

Rose Bianchini

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2009

Rose Napoli

Alumni

Programs: Bell Media Prime Time TV Program

Years: 2019

Rosemary Dunsmore

Alumni

Programs: Bell Media Prime Time TV Program

Years: 2019

Roslyn Kalloo

Alumni

Programs: Film Program (Editors Lab)

Years: 1998

Ross Gillard

Resident

Programs: IDEABOOST

Years: 2017

Roxanne Henry

Alumni

Programs: OCAD U Graduate Program in Digital Futures

Years: 2019

Roya DelSol

Resident

Programs: Scale Up Immersive

Years: 2022

Roz Power

Alumni

Programs: Film Program (Editors Lab)

Years: 2000

Rua Wani

Resident

Programs: Fifth Wave Labs

Years: 2022

Company: Adani Pictures Inc.

Ruba Nadda

Resident

Programs: Fifth Wave Labs

Years: 2022

Ruth Wylie

Resident

Programs: Fifth Wave Connect

Years: 2022

Company: Perspective Squared

Ruzette Tanyag

Alumni

Programs: OCAD U Graduate Program in Digital Futures

Years: 2013

Ryan Bigge

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2010

Ryan Bruce

Alumni

Programs: Actors Conservatory

Years: 2016

Ryan Cavan

Alumni

Programs: Film Program (Writers Lab), Short Dramatic Film Program

Years: 2011

Ryan Fitzgerald

Alumni

Programs: Telus Interactive Art and Entertainment Program

Years: 2006

Ryan Lussing

Resident

Programs: IDEABOOST/Mind Pirate Production Lab

Years: 2014